UURING: Inglismaal avaldati edetabel teisi autojuhte häirivatest teguritest

ninakaevajaMis on kõige ärritavam teiste liiklejate juures? Jaburad kleepsud auto tagastangel? Või häbematult aeglased pöörded maanteel?

Ka neid pealtnäha absurdsena näivaid põhjuseid loetlesid häirivate teguritena hiljuti Inglismaal läbi viidud küsitluses 1500 autojuhti, kuid ükski ülalnimetatud põhjustest ei jõudud TOP 20 nimekirja.

Aknast välja sülitamine maandus lärtsakaga 18. kohale. Ning mõne kaasliikleja hoolikas ninauuristamine jõudis väärikale 13. kohale. Ühe varasema uuringu kohaselt tunnistas koguni 74 protsenti meesjuhtidest, et roolis istudes ninasõõrmetesse kaevumine on nende jaoks tavaline teguviis, seega on tõenäoliselt nii mõnelgi vastajal olnud mängus topeltstandardid – pind enda silmas, palk…

Arvatavasti on nii mõnigi vastaja olnud samamoodi süüdi 9. kohale platseerunud suunatule mittekasutamises või 7. kohale roninud mittepiisava pikivahe hoidmises. Vaikselt hiilisid neljandale kohale ratturid, kes ei hooli keelavast fooritulest – anarhistlike vaadetega velomaanide osas näitasid sallimatust üles pea kõik motoriseeritud liikumisvahendite kasutajad. Samuti häiris raskema jalaga sõitjaid see, kui keegi sõidab kiiremas sõidureas lubatust madalama sõidukiirusega. Aeglaselt, kuid kindlalt rühkis selline teguviis auväärsele kolmandale kohale.

Teiseks häirivaimaks käitumiseks liikluses pidasid autojuhid seda, kui kaasliikleja on liialt innukalt käsitlemas mobiiltelefoni, kuigi pooled vastanutest tunnistasid ka ise sõidu ajal nutitelefonide maagia lõksu langemist.

Ning ilma liigse trummipõrinata võibki välja kuulutada Inglismaa autojuhte enim ärritava käitumisviisi (loomulikult, kui seda rakendab keegi teine) – viisakuse puudumine. Kõige närvilisemaks muutuvad inglise liiklejad siis, kui teised ei ole piisavalt innukad oma tänulikkuse väljendamisel näiteks peale ristmikul ettelubamist või reavahetuse manöövrit. Küsitletute vastuseid uurides jäi mulje, et ka ihunuhtlus ei oleks selliste juhtide karistamiseks piisav. Ja hoidku taevas, kui tänamatu juht oleks samal ajal veel ka nina nokkinud või telefoniga rääkinud…

TOP 20

Ning jääb vaid üle leida inimene, kes poleks vähemalt ühte pattu siinsest loetelust aeg-ajalt langenud.

20. Juhid, kes aeglustavad õnnetuspaigal parema vaate saamiseks
19. Juhid, kes sõeluvad sõiduridade vahel liiklusummikus
18. Aknast välja sülitamine
17. Määrdunud või loetamatud numbrimärgid
16. Kummivilistamine
15. Liiklusummikus pikeerivad mootorratturid
14. Kiirabi või tuletõrjeauto läbilaskmiseks sõidutee blokeerivad juhid
13. Nina kallal askeldavad kaasliiklejad
12. Valesti reguleeritud kõrgusega esituled pimedal ajal
11. Liiklusummikus paigalistumine ja teiste autode vahele lubamine
10. Liigavali või lärmakas muusika
9. Suunatulede mittekasutamine
8. Sigaretikonide aknast väljaviskamine
7. Mittepiisava pikivahe hoidmine
6. Halb või olematu parkimisoskus
5. Raskeveokid, mis ei tõmba teeserva kiiremate sõidukite läbi laskmiseks
4. Keelavat foorituld eiravad ratturid
3. Kiiremassõidureas liiga aeglaselt sõitmine
2. Mobiiltelefoni kasutamine sõidu ajal
1. Viisakuse puudumine – juhid, kes ei näita üles tänulikkust

Aita välja selgitada, mis on eestlaste TOP 5 kõige enam liiklust häirivad tegurid ja osale küsitluses.